Jak se používá aranžovací hmota? Aneb vše o květinových hmotách!

Jak se používá aranžovací hmota? Aneb vše o květinových hmotách!
Mirek Jandera

Autor článku Mirek Jandera

Základní dělení aranžovacích hmot

Dle použití:

 • morká na živé květiny - jemnější struktura, dobře nasává a drží vodu, nejčastěji tato květinová hmota má zelenou barvu
 • suchá - větší pórovitost a hlavně tvrdost, výborně se hodí na sušené a umělé květiny, vodu drží špatně, většinu má růžovou nebo šedou barvu.
 • barevné hmoty a universální, jsou designově zajímavé vyrábí se v obou provedeních v pestré paletě. V klasické floristice se snažíte hmotu skrýt třeba v květinové plastové misce. U barevných hmot je tomu opakem a jsou v aranžmá “přiznaná”.

Dle tvaru:

 • kostky - nejčastější se používají kostky o rozměr: 23 x 10,5 x 7 centimetrů
 • bloky - na svůj specifický projekt využijete celý velký blok, který si upravíté dle vaší potřeby. Tyto větší bloky mají tu výhodu, že nemusíte skládat více cihel, méně odpadu při řezání a rychlejší práce.
 • tvarové výřezy - pro malé dekorace používáte tzv. puky či cylindry o rozměrech 8x5 cm
 • speciální tvarové výřezy - čtverce, srdce, kruhy, tvary jako třeba medvídek, tyto aranžovací hmoty jsou většinou lepeny na polystyrénové desce, nebo mají plastovou, či eko podložku. Dost často k těmto hmotám je i stojan pro vystavení.

Jak dlouho namáčet aranžovací hmotu?

Namočit aranžovací hmotu neni raketová věda, stačí dodržet těchto pár doporučení:

 • hmotu položit na vodní hladinu a nechat absorbovat vodu
 • hmotu rozhodně NETLAČIT do vody silou! při prudkém ponoření nestačí z jemné struktury hmoty unikat vzduch a nesaje tolik vody

Květinová hmota se sama ponoří a toto trvá v řádu několika pár minut.

Jak pracovat s aranžovací hmotu?

 1. namočit, (pokud aranžujete ze suchých či umělých květin, tak tento bod přeskočit :P)
 2. upravit si tvar, vložit do misky, žardiny či na podložku 
 3. aranžovat! 

Tip: pokud řešíte souměrnost aranžmá, je dobré si poodstoupit, nebo ještě lépe udělat fotku mobilním telefonem, kde uvidíte detaily, které v přímém kontaktu nevidíte

Čím tvarovat a řezat aranžovací hmotu?

Dost záleží na velikosti, velmi se používá floristický nůž, na větší rozměry kuchyňský nůž a pokud máte celý blok tak strunu, nebo si můžete pomoci kolíčkovaným drátem, kdy si odmotáte drát a volný konec omotáte na druhý kolíček.

 Jak dlouho vydrží květiny v aranžovací hmotě?

 • Záleží jaký druh květů vyberete
 • V jaké jsou květiny kondici
 • Umístění aranžmá

Základem je vždy stonek květiny šikmo seříznout nožem, aby květina měla dobrý přístup k vodě. Hmota by měla být namočená v čerstvé vodě, pokud namáčíte ve stejné nádobě a občas ji nevydezinfikuejte, hrozí zatažení plísní a chorob, které urychlí vadnutí a zkázu květů. Někteří floristé přidávají i květinové hnojivo, což je volba která může pomoci.

Všeobecně květiny v hmotě vydrží cca 5-7 dní, ale není problém i více, pokud doplníte do hmoty vodu, nebo rosíte. Samozřejmě jsou i opačné extrémy nejčastěji vystavením na přímém slunci, nebo mrazu. V těchto případech je  lepší udělat květinovou vazbu kombinovanou a nejvíce náchylné květy zaměnit za umělé květiny, které jsou již dnes k nerozeznání od živých. 

Co použít místo aranžovací hmoty?

Hodně záleží co chcete tvořit a proč chcete, či nechcete květinovou hmotu využít.

 • V dřívějších letech se využívala lesní hrabanka a mech. Toto se balilo do koulí (občas za použit folie a vazasího drátu) či  dávalo do misek, žardin a následně zalilo vodou. Ano je to ekologičtější než použít aranžovací hmotu, jen do té doby, než si uvědomíte, že strhnout vrchní pokrývku v lese a urychlit tak odpařování a erozi není 2x přívětivé pro přírodu a majitel lesa vás rozhodně nepochválí.
 • polystyrenové kostky - jako náhrada se používají pro lesní kytice například v období “dušiček” jenže ty vám nezadrží vodu, jsou tvrdé a z pohledu ekologie…. zbytečně se rozepisovat.
 • kenzan - aranžovací ježek - kovový či plastový, po desinfekci je možné opakované použít, pro příležitostné malé květinové aranžmá použitelné, ale jen do té chvíle, než budete potřebovat větší plochu k aranžování.
 • další varianty - na trhu je pár dalších voleb od renomovaných firem, které mají malé využití a dost často zato může cena produktu.

Co je to Florex?

Zlidovělý obchodní název aranžovací hmoty, stejně jako oasis, piaflor.

Kde koupit aranžovací hmotu?

Hmotu seženete v květinářství, případně v obchodech s potřebami pro tvůrčí tvoření, nebo si můžete vybrat z naší nabídky.

Závěrem

Pokud v textu není něco zmíněno, či chcete doplnit vlastní zkušenost, něco se zeptat.  Nebojte se ozvat na náš mail, nebo učinit dotaz ve floristických skupinách které podporujeme.

Líbí se článek? Sdílejte ho! :)


Zasláním formuláře souhlasíte s uchováváním osobních údajů v souladu s ustanovením § 5 zákona č.110/2019 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů. Souhlasíte s tím, aby Vaše osobní údaje, které tímto poskytujete společnosti Bří JANDEROVÉ , byly zpracovány a vedeny v elektronické databázi, pouze pro účely výběrových řízení a maximálně po dobu 1 roku. Souhlas může být kdykoliv písemně nebo elektronicky odvolán.